Oščadnica a okolie

Obec Oščadnica patrí medzi najvýznamnejšie centrá letnej i zimnej turistiky na Slovensku. V letnom i zimnom období tu nájdete širokú ponuku pre aktívny oddych a relaxáciu. Výborne značené lesné cesty a turistické chodníky sú vhodné na pešiu turistiku i cykloturistiku. Vybrať si možno ľahšie ale i náročnejšie trasy. V zime výborne upravené zjazdovky, bežecké a lyžiarske trate. Priamo pred penziónom je stredisko Športcentrum Oščadnica, a neďaleko je výborné lyžiarske top stredisko Snowparadise Veľká Rača. Nádherná príroda je rajom pre milovníkov oddychu.

snowparadise velka raca mLyžiarske TOP stredisko na Slovensku, raj pre lyžiarov. Bežecké trasy, požičovňa snežných skútrov, atrakcie na snehu, večerné lyžovanie. Taktiež môžete navštíviť SUN PARADISE, letnú verziu strediska, ktoré Vám ponúka množstvo adrenalínových atrakcií.

sportcentrum oscadnica mLyžiarske stredisko v strede obce s večerným lyžovaním, ideálne pre začiatočníkov a slabších lyžiarov, najmä pre rodiny s malými deťmi. Parkovisko priamo pri vleku. Stredisko sa nachádza priamo oproti nášho penziónu.

kysucka galeria mLokalitu, kde dnes stojí kaštieľ kúpil začiatkom 20. storočia pruský junker gróf Balestrem od pôvodného majiteľa Arnolda Poppera. Nový majiteľ dal na svojom postaviť v rokoch 1910 – 1913 kaštieľ ako poľovnícke sídlo a zriadil pri ňom lesopark.

kostol a kalvaria v oscadnici mKalvária sa začala stavať v roku 1946 a dokončená bola o rok neskôr. Postavili ju oščadnickí veriaci z vďačnosti za to, že za II. svetovej vojny, kedy sa počas jedného mesiaca r. 1945 bojovalo na blízkej Veľkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy. Projekt na kalváriu i kaplnku vypracoval architekt Anton Medrický, ich výstavbu realizoval murársky majster Rudolf Štens.

orlojIde o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

nova bystrica priehrada mVodná nádrž Nová Bystrica bola vybudovaná v rokoch 1983 až 1989. Zásobuje pitnou vodou okresy Čadca a Žilina. V súvislosti s jej výstavbou boli vysídlené obce Riečnica a Harvelka. Každý rok sa na pamiatku obyvateľov zatopených obcí koná svätá omša a stretnutie rodákov v jedinej zachovanej stavbe kostolíku v Riečnici alebo na mieste bývalého kostola v Harvelke.

skanzen vychylovka mNárodopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

kysucke muzeum v cadci mRegionálne vlastivedné múzeum so sídlom na Moyzesovej ulici v Čadci. Je v ňom inštalovaná stála expozícia dokumentujúca históriu a prírodu Kysúc, ako aj krátkodobé tematické výstavy.

zeleznica mJe zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918, kysuckej - z Oščadnice do Chmúry (Nová Bystrica, časť Vychylovka) a oravskej - z Lokce do Erdútky (Oravskej Lesnej).

kostol zborov nad bystricou mKostol v Zborove nad Bystricou má tvar sedemcípej hviezdy, čo predstavuje Sedembolestnú Pannu Máriu a kapacitu cca 2000 ľudí. Unikátny štyri metre vysoký kríž a korpus Ukrižovaného vyhotovil akademický sochár Alexander Trizuliak a 40 kusov nádherných okenných vitráží je od akademického maliara Vincenta Hložníka. Preto sa tomuto kostolu hovorí aj "KYSUCKÁ SIXTÍNSKA KAPLNKA".

kamenne gule megonkyPieskovcové alebo zlepencové gule sa na území Slovenska nachádzajú najmä v Turzovskej vrchovine (Západné Beskydy). Najviac kamenných gúľ je lokalizovaných medzi hlavným chrbtom Moravsko-sliezskych Beskýd a čiarou Klokočov - Milošová. Pruh má šírku 250 - 500 m. Väčšina kamenných guľ sa viaže na pieskovce (bukovecký pieskovec, podľa lokality Bukovec pri Jablunkove, kde bola guľovitá odlučnosť po prvýkrát popísaná).

rajecke teplice aphroditeSlovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice patria medzi najkrajšie a najznámejšie kúpele na Slovensku. Zo západnej strany priamo nad areálom kúpeľov sa týčia bizarné skalné útvary Strážovských vrchov, na východe ich lemuje pohorie Malej Fatry. Blízke okolie Rajeckých Teplíc ponúka bohaté možnosti na aktívne trávenie voľného času a na svoje si prídu takmer všetci milovníci prírody a športu. Žriedla termálnych prameňov majú vďaka 38°C teplej vody vynikajúce liečivé účinky.

hrad strecno mRomantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad stuhou Váhu ako symbol feudálnej moci na strednom Považí. Aj keď je už tri storočia ruinou, jeho zachovalá architektúra je dokladom vývoja stredovekej pevnosti od obdobia gotiky po obdobie baroka. Dejiny hradu sa začali síce až v polovici 14. stor., ale prvé osídlenie je omnoho staršie - archeologické nálezy dokladajú osídlenie hradného kopca už od mladšej doby bronzovej.